Kopmamacasına bağlanmak!

MÜJDE IŞIL – Yunan Yeni/Tuhaf Dalgası’ndan Oscar adaylığına, yenilikçilik ile popülerlik arasında gidip gelen bir sinema kariyeri Yorgos Lanthimos’unki… “Köpek Dişi” ve “Alpler” ile Yunan topraklarından insanlığa dair minimal ama evrensel ve yaratıcı filmler çıkarıp son dönemde Hollywood’un gözdesi, büyük bütçelerin ve yıldız oyuncuların yönetmeni oluverdi.

Lanthimos yeni filmi “Kinds of Kindness/Merhamet Hikâyeleri”nde, “The Favourite/Sarayın Gözdesi” ve “Poor Things/Zavallılar” gibi büyük prodüksiyonlara geçmeden önceki kalem ortağı Efthimis Filippou ile yeniden bir araya gelmiş. Filmin en heyecan verici tarafı da bu. Özellikle ilk dönem filmlerindeki başarısında büyük katkısı olan Filippou ile yine o günleri yad eden bir filme imza atmış. Aslında üç film de diyebiliriz çünkü yaklaşık birer saatlik üç farklı senaryodan oluşuyor “Merhamet Hikâyeleri”. Aynı oyuncuların farklı rollerde oynadıkları bu üç hikâyenin ortak noktası ise hayatını başkalarına (patronuna, kocasına, tarikat liderine) adayan karakterleri anlatması. Ancak üç hikâye de aynı dinamikte değil. İlk bölüm, Filippou’nun “Oiktos/Zavallı”sını da anımsatırcasına acizliğin karanlık ve mizahi tarafını gösteriyor. En başarılısı. İkinci bölüm paranoya ile çöken bir evlilik trajedisi. Tarikat etrafında dönen, tahmin edilebilir sürprizlerle dolu üçüncü bölüm ise en zayıfı. Lanthimos, insan doğasındaki saplantıları, gelgitleri, tutarsızlıkları ve tutkuları anlatmakta yine mahir. Ama ilk dönemlerinden kopmasa da Hollywood’daki gücünden memnun olduğu anlaşılıyor.

Filmin yıldızı, Cannes’dan ödülle dönen Jesse Plemons. Her bölümde giderek kilosu azalıp saçı kısalan ‘arıza’ karakterlere hayat veren              oyuncu, çekmecesinden ne kadar farklı kişilik çıkarabileceğini gösteriyor. Yönetmenin favori oyuncusu Emma Stone’un her bölümdeki ağırlığı artıyor ve üçüncü bölümde alıştığımız performansını ortaya koyuyor.

Eski dostlar geri dönüyor

Gru ve Minyonlar yedi yıl sonra yeniden aramızda. “Despicable Me 4/Çılgın Hırsız 4”te Gru’nun yeni bir düşmanı ortaya çıkıyor: Maxime Le Mal ve tehlikeli sevgilisi Valentina. Gru, ailesi ile Minyonlar kaçmaya, kimliklerini değiştirmeye ve güzel Mayflower kasabasında yeni bir hayata başlamaya zorlanıyor. Yönetmen koltuğunda yine Chris Renaud var. Orijinal seslendirme kadrosunda Steve Carell ve Will Ferrell öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir